Psyche.com.pl

Porady dla osób z problemami ze zdrowiem psychicznym

Jeśli masz lub myślisz, że możesz mieć problem ze zdrowiem psychicznym, pomocna może być rozmowa o tych kwestiach z innymi. Może to być przerażające, aby wyciągnąć rękę po pomoc, ale często jest to pierwszy krok, aby zaznać poprawy.

Posiadanie dobrego systemu wsparcia i zaangażowanie z zaufanymi osobami to kluczowe elementy, aby móc z powodzeniem rozmawiać o własnym zdrowiu psychicznym.

Zbuduj swój system wsparcia

Znajdź kogoś takiego jak rodzic, członek rodziny, nauczyciel, lider wiary, przedstawiciel służby zdrowia lub innego zaufanego człowieka, który:

Znajdź grupę rówieśniczą

Znajdź grupę osób z problemami ze zdrowiem psychicznym, podobnymi do Twojego zaburzenia. Relacje wzajemnego wsparcia mogą pozytywnie wpłynąć na proces zdrowienia danej osoby, ponieważ:

Możesz rozpocząć lub dołączyć do grupy samopomocy lub pomocy wzajemnej.

Bierz udział w Twoich decyzjach terapeutycznych

Ważne jest również, aby być wykształconym, poinformowanym i zaangażowanym, odnośnie własnego zdrowia psychicznego.

Zaangażuj się w swój proces leczenia poprzez wspólne podejmowanie decyzji. W pełni współpracuj ze swoim lekarzem i podejmujcie wspólnie świadome decyzje dotyczące leczenia. Pełny udział we wspólnym podejmowaniu decyzji obejmuje:

Opracuj plan powrotu do zdrowia

Zdrowienie to proces zmian, w którym ludzie poprawiają ich zdrowie i dobre samopoczucie, żyją życiem na swoich warunkach i dążą do osiągnięcia ich pełnego potencjału. Badania pokazują, że większość osób z problemami ze zdrowiem psychicznym osiąga poprawę, a wiele z nich pozbywa się problemów całkowicie.

Możesz opracować pisemny plan zdrowienia. Plany tego typu:

Możesz rozwinąć te plany z pomocą członków rodziny i innych osób, które Cię wspierają. Dowiedz się więcej o zdrowieniu.