Psyche.com.pl

Bulimia, żarłoczność psychiczna

Bulimia to zaburzenie jedzenia, w którym występuje obżarstwo lub regularne epizody przejadania się oraz uczucie utraty kontroli. Osoba cierpiąca na bulimie używa następnie różnych metod - takich jak wymiotowanie lub środki przeczyszczające - aby zapobiec przybraniu na wadze.

Wiele (choć nie wszystkie) osób z bulimią ma także anoreksję.

Przyczyny bulimii

O wiele więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na żarłoczność psychiczną. To zaburzenie odżywiania jest najpowszechniejsze u dorastających dziewcząt i młodych kobiet. Cierpiąca na nie osoba jest zazwyczaj świadoma tego, że jej sposób odżywiania jest nieprawidłowy oraz może czuć strach lub mieć poczucie winy z powodu epizodów obżarstwa i oczyszczania.

Dokładna przyczyna bulimii nie jest znana. Genetyczne, psychologiczne lub kulturowe czynniki, jak i trauma, rodzina czy społeczeństwo mogą odgrywać w tym rolę. Prawdopodobnie powodem tego zaburzenia jedzenia jest więcej niż jeden czynnik.

Objawy bulimii

W bulimii napady objadania się mogą mieć miejsce nawet kilka razy dziennie przez wiele miesięcy.

Ludzie cierpiący na żarłoczność psychiczną często jedzą duże ilości wysokokalorycznych pokarmów, zazwyczaj w sekrecie. Mogą oni czuć brak kontroli nad swoim odżywianiem się w trakcie tych epizodów.

Napady obżarstwa prowadzą do wstrętu do samego siebie, co powoduje oczyszczanie, aby zapobiec przybraniu na wadze. Do oczyszczania można zaliczyć:

Oczyszczanie często niesie ze sobą uczucie ulgi.

Osoby z bulimią mają często normalną wagę, ale mogą postrzegać siebie, jako mających nadwagę. Często z powodu normalnej wagi danej osoby, inne osoby mogą nie zauważać tego zaburzenia jedzenia.

Objawy bulimii, które mogą zauważyć inni ludzie, obejmują: