Psyche.com.pl

Fakty i mity o zdrowiu psychicznym

Czy możesz rozróżnić mit i fakt o zdrowiu psychicznym? Dowiedz się prawdy o najpowszechniejszych mitach dotyczących tego tematu.

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają wszystkich

Mit: Problemy ze zdrowiem psychicznym nie wpływają na mnie.

Fakt: Problemy ze zdrowiem psychicznym są rzeczywiście bardzo częste. W roku 2014. około:

Samobójstwo jest dziesiątą wiodącą przyczyną śmierci w USA. Odpowiada ono każdego roku za ponad dwukrotnie większą liczbę zgonów, niż liczba ofiar śmiertelnych w wyniku morderstwa. Dowiedz się więcej na temat problemów ze zdrowiem psychicznym.

Mit: Dzieci nie doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym.

Fakt: Nawet bardzo małe dzieci mogą wykazywać wczesne oznaki ostrzegawcze dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym. Problemy te są często klinicznie rozpoznawalne i mogą być wynikiem interakcji czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.

Połowa wszystkich zaburzeń psychicznych wykazuje pierwsze oznaki zanim człowiek ukończy 14. rok życia, a trzy czwarte z nich rozpoczyna się przed wiekiem 24. lat.

Niestety, mniej niż 20% dzieci i młodzieży z rozpoznawalnymi zaburzeniami psychicznymi otrzymuje leczenie, jakiego potrzebują. Wczesne wspieranie zdrowia psychicznego może pomóc dziecku, zanim problemy będą kolidować z innymi potrzebami rozwojowymi.

Mit: Osoby z problemami psychicznymi są agresywne i nieprzewidywalne.

Fakt: Znacząca większość osób z problemami ze zdrowiem psychicznym nie jest bardziej skłonna do przemocy, niż ktokolwiek inny. Większość osób z chorobą psychiczną nie jest agresywna i tylko 3% - 5% aktów przemocy można przypisać do osób żyjących z poważną chorobą psychiczną. W rzeczywistości, osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi są ponad 10 razy bardziej narażone na bycie ofiarami przemocy, w stosunku do populacji ogólnej. Prawdopodobnie znasz kogoś z problemem ze zdrowiem psychicznym i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ponieważ wiele osób z tego typu przypadłościami to bardzo aktywni i produktywni członkowie naszych społeczności.

Mit: Osoby z potrzebami w zakresie zdrowia psychicznego, nawet te, które zarządzają ich chorobą psychiczną, nie są w stanie tolerować stresu, aby utrzymywać się w pracy.

Fakt: Ludzie z problemami psychicznymi są tak samo wydajni, jak inni pracownicy. Pracodawcy, którzy zatrudniają te osoby, zgłaszają dobrą frekwencję i punktualność, a także zaangażowanie, dobrą pracę oraz długość utrzymywania się w pracy na tym samym lub wyższym poziomie od innych pracowników.

Kiedy pracownicy z problemami ze zdrowiem psychicznym otrzymują skuteczne leczenie, może to spowodować:

Mit: Słaba osobowość lub wady charakteru powodują problemy ze zdrowiem psychicznym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrząsnąć się z nich, jeśli włożą w to wystarczające starania.

Fakt: Problemy ze zdrowiem psychicznym nie mają nic wspólnego z byciem leniwym lub słabym i wielu ludzi potrzebuje pomocy, aby ich stan uległ poprawie. Wiele czynników przyczynia się do tego rodzaju przypadłości, w tym:

Osoby z tego rodzaju problemami mogą doświadczyć poprawy swojego stanu zdrowia, a wiele z nich zdrowieje całkowicie.

Pomaganie osobom z problemami natury psychicznej

Mit: Nie ma nadziei dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Kiedy u przyjaciela lub członka rodziny rozwiną się problemy ze zdrowiem psychicznym, nigdy już nie ustąpią.

Fakt: Badania pokazują, że stan osób z problemami ze zdrowiem psychicznym poprawia się i wiele z nich całkowicie odzyskuje zdrowie. Powrót do zdrowia odnosi się do procesu, w którym ludzie są w stanie żyć, pracować, uczyć się i w pełni uczestniczyć w ich społecznościach. Istnieje obecnie więcej leków, usług i społecznych systemów wsparcia, niż kiedykolwiek wcześniej, co przynosi efekty.

Mit: Terapia i samopomoc są stratą czasu. Po co się męczyć, skoro można po prostu wziąć tabletkę?

Fakt: Leczenie zaburzeń psychicznych różni się w zależności od osoby i może obejmować leki, terapię, lub oba sposoby. Wiele osób pracuje w systemie wsparcia podczas procesu powrotu do zdrowia i regeneracji.

Mit: Nie mogę nic zrobić dla osoby z problemem psychicznym.

Fakt: Przyjaciele i bliscy mogą mieć duże znaczenie. Tylko 44% dorosłych z rozpoznawalnymi zaburzeniami psychicznymi oraz mniej niż 20% dzieci i młodzieży otrzymuje potrzebne leczenie. Przyjaciele i rodzina mogą mieć istotny wpływ, aby pomóc ludziom z zaburzeniami psychicznymi uzyskać leczenie i usługi, których potrzebują, przez:

Mit: Zapobieganie nie działa. Nie da się uniknąć chorób psychicznych.

Fakt: Zapobieganie zaburzeniom psychicznym, emocjonalnym i behawioralnym koncentruje się na rozwiązywaniu znanych czynników ryzyka, takich jak ekspozycja na traumatyczne przeżycie, które może mieć wpływ na prawdopodobieństwo, że dzieci, młodzież i młodzi dorośli będą mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Promowanie społeczno-emocjonalnego dobrobytu dzieci i młodzieży prowadzi do: